Yoga Nedir?

images  Yoga, bedeni rahatlatmak,doğru nefes alıp vermede yavaşlamak ve zihinsel olarak sakinleşmektir.Yani ruh zihin ve beden üçlüsünü birleştirmek bir olmak anlamına gelmektedir. Kelime anlamı olarak da  yoga sanskritçede birleşim demektir .Ne değildir.Yoga bir din değildir her dinden insanın uygulayabileceği sağlıklı yaşama yardımcıdır.

  Birçok yoga çeşidi vardır ve dört ana kola ayrılır.Bunlar:

Karma yoga:Bir işi sonuçlarına bağlı kalmadan yapabilme yoludur.Eylemin sırrı diyebiliriz.

Jnana yoga:Entelektüel ya da felsefik açıdan yapılan yogadır.Bilginin sırrıdır.

Bhakti yoga :Kendini adama, sevgi yolu ve sevginin sırrıdır.

Raja yoga:Bilim yoludur.Zihni kontrol edebilmeyi ve içsel huzuru sağlamayı hedefleyen,Patanjali’nin oluşturduğu 8 kolu kapsar ve aklın sırrıdır.

Patanjali’nin 3000 yıl önce oluşturmuş olduğu ve yazılı ilk bilgileri kapsayan Yoga sutralara göre Yoga, 8 kollu bir ağaca benzer.

1.Yamalar:Yaşamda uygulanması gereken temel davranış ve değerlerdir;zarar vermemek, yalan söylememek, çalmamak, kişisel denetim, bencil olmamak.

2.Niyamalar:Yaşamımızda sahip olmamız gereken kişisel alışkanlıklardır; temizlik, çalışmak, inanç, çaba göstermek, tatminkarlık.

3.Asanalar: Rahat ve sabit duruş demektir.Hatha yoga duruşları için kullanılır.Hatha yoga Raja yoganın bir parçasıdır.’Ha’ güneş(olumlu akım) ,’Tha’ ay (olumsuz akım) demektir.Hatha yoganın amacı bedenin iki yanını dengelemek ve iki enerjinin bedende dengeli bir şekilde akmasını sağlamaktır.

4.Pranayama:Nefes kontrolüdür.

5.Pratyahara:Duyuların sakinleştirilmesi,kontrol altına alınmasıdır.

6.Dharana:Konsantrasyon

7.Dhyana:Meditasyon

8.Samadhi:Yüksek bilinç durumları ve sınırsız mutluluğa ulaşmaktır.

     Yogada bedenin üç hali:

Tamastik:Durgunluk

Rajastik:Hareketlilik

Satvik:Saflık, dinginlik 

Tamastik ve rajastik halleri dengelemek için aldığımız besinlere dikkat etmeli,Yoga asanalarını ve nefes çalışmalarını düzenli olarak uygulamalıyz.Ancak bu şekilde satvik akıl haline ulaşabiliriz.

Buraya kadar yoga ile ilgili kısa bilgiler verdim bundan sonrası sutralardan biri olan Pranayama (nefes kontrolü) uygulamasının nasıl olacağını anlatacağım çünkü hayatımız aldığımız nefes kadardır, nefesimiz yaşamımızdır ve nefes kontrolü aynı zamanda yaşamımızın kontrolünü de sağlamaktadır tavşan gibi ürkek kesik kesik nefes almak mı yoksa aslan nefesi mi? Gerçekten doğru nefes almayı öğrenirsek kendimizi de kontrol etmeyi öğrenebiliriz.Pranayama yaşam güçlerinin özgürce akmasını desteklemek için, nefes alışların ve verişlerin düzenlenmesidir. Böylece zihin sakinleşir, duygular sabitlenir, beden rahatlar ve farkındalık tetikte olur.

    Şimdi nefes tekniğine başlıyoruz.

Pranayama: Dik oturun derin bir nefes alın ve nefesinizi iyice boşaltın.Sağ elinizin başparmağı ile sağ burun deliğinizi kapatın.Sol burun deliğinizden nefes alın.Bir an durun.Bir parmağınızla sol burun deliğinizi kapatırken sağ burun deliğinizden nefes verin.Bir an durun.Sağ burun deliğinizden nefes alın.Durun. Sol burun deliğinizden nefes verin.Bu bir tam tur uygulamadır.Bu dönüşümlü uygulamayı 6 kez tekrar edin.Bitirirken iki burun deliğinizden aynı anda nefes alın ve nefes verip rahatlayın.

   Bu uygulama ile hava her iki burun deliğinden dengeli bir şekilde akar ve beynin her iki yarıküresinde uyumlu etkileşime geçer.Sağlığımız iyiyken yaklaşık her iki saatte bir dönüşümlü olarak hava burun deliklerimizin birinden daha rahat bir şekilde akar.(uygulamada fark edeceksiniz).Yaşam gücü sol kanaldan daha baskın aktığında sağ burun yolunda tıkanıklık, sağ kanaldan daha baskın arttığında sol burunda tıkanıklık olur.

Hava sağ burun deliğinden daha rahat aktığında beden biraz ısınır, beynin sol yarı küresi daha baskındır,düşünceler düzenli ve mantıksaldır dikkat dışa dönüktür.

Hava sol burun deliğinden daha rahat aktığında beden biraz serinler, beynin sağ yarıküresi daha baskındır, içe dönük olmaya eğilimli, öznel, yaratıcı ve sezgiseldir.

Hava her iki burun deliğinden de aynı rahatlıkla aktığında her iki yarıküre dengededir.Odaklanma kolaydır.

Pranayama tekniği 4 hafta boyunca gün doğumunda, gün ortasında, gün batımında ve gece yarısı uygulanmalıdır.6 -10 arası turla başlanmalıdır başlangıç biraz zor olabilir 6 tur idealdir. Daha sonra arttırılabilir.Başlangıçta terleme olabilir.

Zihinsel dağınıklığın belirtileri kaygı, gerilim, endişe, bedendeki huzursuz hareketlilik ve düzensiz solunumdur.Kişi düzenli pranayama uygulaması yaparak tüm bu engellerin üstesinden gelebilir. 

Uygulama yapmak isteyen herkes için Ptanjali’nin yoga sutraları kitabından özetledim.

Sevgi ve saygıyla…

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s