Rüyalar ve Döngüler

Öğrenme, tekamül etme, dinlenme ve bütünleştirip- özümseme döngülerimizde doğaya ayak uydururuz.Her yedi yıllık döngüde tamamen yeni bir şeye dönüşmemiz bir yana, bizim yıllık ve aylık döngülerimiz vardır.

Rüya görme yıl boyunca doğal gelişim döngülerini takip eder.İlkbahardan sonbahara dek, hızlandrılmış bir öğrenim döneminde bulunuruz.Bu durumu astroloji ile açıklayabiliriz. İlk altı burç Koç ‘tan Başak burcuna kadar olan burçlar bireyseldir, kendimizle ilgilidir.Diğer altı burç ise toplumsaldır.Güneşin Koç burcuna girmesiyle başlayan İlkbahar ayında derslerimiz çok hızlı gelir ve enerji artıp yükselir.Bu dönemde bize günlük deneyimlerimizde almamız gereken ama kaçırdığımız dersleri gösteren öğretici rüyalar sunulur.Ancak, rüyalarımız üzerine çalışmadıkça, ilkbahar ve yaz dönemindeki rüyaları hatırlamamız daha zordur.

Sonbaharın enerjisi Ekim,Kasım,Aralık aylarında yumuşamaya başladığında, rüya hali o kadar hakim olmaz.Biz o sırada yorgunluk gidermekte, dinlenmekte ve geçirdiğimiz aktif gelişim mevsiminin derslerini özümsemekteyizdir.

Kış ayları genellike en net ve güçlü rüyaları gördüğümüz aylardır. Bu bizim ruhsal ya da içsel tekamül zamanımızdır.İlkbahardan sonbahara dek öğrenmemiş olduğumuz dersler sonraki ilkbaharda yeniden karşımıza çıkacaktır.Biz bir sonraki gelişim mevsimine hazırlanırsak üzerinde çalışmamız gereken herşey bize gösterilir.Kış döneinde isel öğrenimimiz yoğunlaşır.Onlar üzerinde çalışmıyor olsak bile,rüyalarımızı hatırlamaya daha eğilimli oluruz.Kış dönemi, ilkbahar iin hedeflerimizi saptama,içgörü isteme ve  yolumuzu belirleme zamanıdır.

Rüyalar ay döngüsü tarafından da etkilenir.Dolunaydan beş gün önce rüyalar gülenmeye ve netleşmeye başlar,dolunay enerjisiyle zirveye erişirler. Eğer merkezlenmemişsek yani topraklanmamışsak, dolunay enerjimizi dağıtabilir ve rüyalarımız garip görünebilirler.Dolunay döngüsü esnasında depresif hissedebiliriz.Yine ne kadar merkezlenmişsek dış etkilerden o kadar az etkileniriz.Bu durumda gelen tüm enerjileri kendi yararımıza kullanabiliriz.

dreams-1

Kendimizi keşfe çıkmak istiyorsak ilkbahardan sonbahara kadar kendimizle çalışabileceğimiz enerjiler mevcut bunlardan en iyi şekilde yararlanmak için topraklanmış bir halde, rüyalarımızı yazarak başlayabiliriz.O zaman tekrarlanan rüyalarımızı ya da sembollerle verilmiş olan dersi daha kolay anlayabiliriz çünkü rüyalarmızdan gelen bilgiler en doğru bilgilerdir.Tekrarlanan rüyalarımız var mı? Peki neden rüyalarımız sembollerle geliyor? O da başka bir yazının konusu olsun.

NOT:Betty Bethards’ın ‘Kendinizi Anlamak İçin Semboller’ Kitabından yararlanılmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s