Simurg’un Hikayesi

Çok çabalayıp istedim,

Yeri göğü aradım,

Hiç mekanda bulmadım,

Buldum insan içinde.

Yunus Emre

simurg

İran tradisyonundaki ismiyle Simurg olarak bilinen bu efsanevi kuş Türk tradisyonunda Kerkes ve Zümrüd-ü Anka, yabancı kaynaklarda ise Phoenix olarak bilinir.İnsan dili bilen,mesajcı,sırdaş,hikmet sahibi ve görünüşünde tüm canlılardan renkler barındıran bir kuş olarak tasvir edilir.Efsanelere göre bu kuş  Kaf Dağının tepesinde Bilgi Ağacında yaşarmış.Bütün kuşlar Simurg’un bilgeliğine inanır işler ters gittikçe Simurg’un onları kurtaracağına inanırlarmış.Ancak içlerinden onu gören olmamış,bir süre sonra kuşlar da ondan ümidi kesmişler.Ta ki kuşlardan biri uzak bir ülkede Simurg’un kanadından bir tüy bulana kadar.Onun var olduğuna inanan bütün kuşlar toplanmış ve Simurg’u bulup ondan yardım istemeye karar vermişler. Kaf  Dağı’na varmak için hepsi birbirinden çetin yedi vadiyi; istek, aşk, cehalet, inançsızlık, yalnızlık, şaşkınlık ve yokluk vadilerini aşmak gerekirmiş.

Kuşlar, hep birlikte uçmaya başlamışlar. İsteği ve sebatı az olanlar, dünyevi şeylere takılanlar yolda birer birer dökülmüşler. Kuşların kimi Aşk Denizi’ne dalmış, kimi Ayrılık Vadisi’nde kopmuş sürüden. Bülbül güle olan aşkını hatırlayıp geri dönmüş. Papağan o güzelim tüylerini bahane etmiş (oysa tüyleri yüzünden kafese kapatılırmış). Kartal, yükseklerdeki krallığını bırakamamış. Baykuş yıkıntılarını, balıkçıl kuşu bataklığını özlemiş…

Sayıları gittikçe azalmış. Altıncı Vadi “şaşkınlık” ve sonuncusu Yedinci Vadi “yokoluş”ta tüm kuşlar umutlarını yitirmiş. Kaf Dağı’na vardıklarında yalnızca otuz kuş kalmış.

Sonunda sırrı, sözcükler çözmüş: Farsça “si”, “otuz” demektir, “murg” ise “kuş”. Otuz kuş aslında Simurg’muş Simurg’un yuvasını bulunca öğrenmişler ki; “Simurg-otuz kuş” demekmiş. Her biri bir Simurg’muş. 30 kuş, anlamış ki aslında aradıkları sultan kendileriymiş. Gerçek yolculuk, sadece kendine yapılan yolculukmuş.

Simurg kısacası ruhsal aydınlanmayı ,uyanışı, insanın nefsini alt edip içindeki vicdan ve sezgi kanalına yönelmesini sembolize eder.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s